Praca się opłaca, czyli jak skutecznie szukać zatrudnienia
Bez pracy nie ma kołaczy
Chyba każdy w dzisiejszych czasach zna powiedzenie: bez pracy nie ma kołaczy. W naszej kulturze może to uchodzić za motto, gdyż – aby zapewnić sobie godne życie – pracuje obecnie prawie każdy. Bezrobotnych jest coraz mniej. I choć maszyny stopniowo zastępują niektóre czynności wykonywane dotychczas przez człowieka, jeszcze wiele wody upłynie, nim praca ludzka stanie się zupełnie niepotrzebna.
Pracę podejmujemy coraz wcześniej: niektórzy zaraz po szkole średniej, niektórzy w trakcie studiów. Coraz mniej osób styka się z pracą po raz pierwszy dopiero po studiach. Chcemy pokazać się światu jako osoby zaradne i doświadczone. Dlatego też staramy się to doświadczenie zdobywać w pracy.
Skuteczny sposób na znalezienie pracy
Czy istnieje jeden, skuteczny sposób na znalezienie pracy? Z pewnością nie. Takich sposobów może być wiele, a to, który wybierzemy, będzie zależeć od naszych indywidualnych preferencji.
Pracy możemy poszukiwać w wielu miejscach. Szukać można poprzez:
- Internet,
- gazety,
- znajomych,
- targi pracy,
- Urząd Pracy.
Dodatkowy atut
Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o dobre CV, w którym uwzględnimy nasze wykształcenie, doświadczenie, dodatkowe umiejętności, języki i zainteresowania. Koniecznie ze zdjęciem. Udane CV to połowa sukcesu. Może sprawić, że przyszły pracodawca zapamięta właśnie nas w gąszczu niezbyt udanych życiorysów.
W tym szaleństwie jest metoda
Internet to obecnie najszybsze i najbardziej popularne narzędzie do poszukiwania pracy. To dobry sposób na znalezienie pracy, pod warunkiem, że wiemy, czego szukamy. Zazwyczaj wystarczy wpisać hasła w wyszukiwarkę według schematu „praca miasto zawód”, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania pracy w interesującym nas zawodzie.
Zawsze można też przeglądać lokalne gazety. Mają one specjalną rubrykę wśród ogłoszeń. Zazwyczaj brzmi ona „Dam pracę” bądź „Praca”.
Na targach pracy zazwyczaj możemy osobiście porozmawiać z potencjalnym pracodawcą, wypytać o szczegóły. Często pojawia się na nich także oferta szkoleniowa czy staże bądź praktyki.
Urząd Pracy dla wielu osób bywa ostatecznością. Kiedy jednak nic nie przychodzi nam już do głowy, warto zarejestrować się jako bezrobotny i zobaczyć, jakie oferty przygotowano dla nas. Wbrew pozorom, wiele osób znalazło pracę w ten sposób.
Jak widać, nie ma uniwersalnego sposobu na znalezienie pracy, niemniej jednak warto zastanowić się, jaki będzie dla nas najlepszy. W końcu kto nie próbuje, ten nie pije szampana, prawda?
Przeczytaj również: http://www.verbinum.com.pl/2019/08/03/rynek-pracownika-marzenie-kazdego-szukajacego-pracy/; http://hosteu.eu/dobry-sposob-na-znalezienie-pracy/