Biznes i Firmy

Drukowanie przestrzenne w twoim domu

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, niemalże w każdej dziedzinie nauk nastąpił gwałtowny progres. W medycynie zaczęto z powodzeniem przeszczepiać skórę, w branży IT powstają coraz mocniejsze a przy tym mniejsze komputery. Nawet motoryzacja nas zaskakuje, produkując samochody napędzane energią elektryczną. Jednak rzeczą, która najbardziej zdziwiła większość śmiertelników, jest możliwość drukowania trójwymiarowych przedmiotów, która została udostępniona ludziom w 2006 roku. Na czym polega ta technologia, rodem z filmów science fiction? I ile kosztują drukarki 3D?

Mimo iż na szeroką skalę projekt został wypuszczony dopiero dziesięć lat temu, to możliwość drukowania trójwymiarowego dostępna jest już od ponad trzydziestu lat! Wszytko zaczęło się na początku lat 80-tych kiedy uczeni amerykańscy opatentowali stereolitografię. Jednak ówczesna technika znacząco różniła się od tej stosowanej obecnie, bowiem nie była ona cyfrowa. Jednak dało to podwaliny pod wiele licznych badań, które przeprowadzane były w późniejszym czasie. Gwałtowny rozwój technologii informatycznych pozwolił na początku XXI wieku na powstanie pierwszej drukarki 3D, do użytku medycznego. Zaczęły powstawać dzięki temu protezy a nawet syntetyczne tkanki. Dzięki temu rozpoczęto prace nad utworzeniem drukarki, która mogłaby być stosowana w domowych warunkach.

Po praz pierwszy produkt taki został wypuszczony na rynek w 2006 roku, oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Początkowo jego cena była zatrważająca, jednak systematycznie zaczęła spadać. Dziś, podstawowe drukarki 3D, z pomocą których możemy stworzyć drobne przedmioty, takie jak klocki czy pionki do gry, kosztują niewiele ponad tysiąc złotych. Urządzenie przeznaczone do standardowego użycia, przede wszystkim posiada możliwość wykonywania przedmiotów plastikowych, ogromna popularnością cieszą się projekty modeli samolotów oraz statków, drukowane przez hobbistów. Z kolei drukarki 3D przeznaczone do przemysłu, kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale za to wykorzystują o wiele więcej różnych materiałów. W zależności od potrzeb  używa się różnych żywic, betonu, a nawet cukru czy czekolady. Drukarki używające metalowych materiałów są możliwe do wyprodukowania, jednak ze względu na ryzyko produkcji nieautoryzowanej broni, nie weszły do powszechnego obiegu.

Drukowanie przestrzenne jeszcze nigdy nie było tak łatwo dostępne jak w dzisiejszych czasach, droga ku temu była bardzo długa. Obecnie prawie każdego Polaka stać na zakup podstawowej drukarki, która może kosztować nawet 1000 złotych. 

Szczegółowe dane techniczne drukarki 3d na stronie www: http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/