Dom i ogród

Projekt wąskiej i długiej kuchni

Wąska kuchnia to jeden z koszmarów dla właściciela, ale i dla projektanta. Jest nieustawna i nieergonomiczna. Niestety, w polskim budownictwie jest to dość powszechny typ kuchni. Co zrobić, żeby oswoić tę przestrzeń? Najważniejsza jest organizacja – trzeba zacząć od projektu kuchni. W tym wypadku umeblowanie i wykorzystanie przestrzeni powinno być dobrze zaplanowane. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wykona optymalny projekt kuchni w wąskim i długim wnętrzu.

W większych miastach jest wiele firm, które wykonują projekty kuchni Wrocław jest tu dobrym przykładem. Z pewnością tutejsi projektanci znają się na rzeczy. Informacje, które projektanci znają i powinni nam przekazać to między innymi informacja o tym, że w wąskich kuchniach meble zwykle projektuje się tylko przy jednej ścianie lub na prostopadłych do siebie ścianach. Szafki kuchenne mają zazwyczaj 60 cm szerokości, a według specjalistów minimalna szerokość między szafkami powinna wynosić 120 cm. W związku z tym kuchnia nie powinna być węższa niż 180 cm jeśli meble będą tylko po jednej stronie, a jeśli meble i wyposażenie chcemy zaplanować po obu stronach kuchni, powinna mieć przynajmniej 240 cm szerokości, a to nie jest już wąska kuchnia.

Projekty kuchni w trudnych pomieszczeniach nie są łatwe. W wąskiej kuchni raczej nie zmieści się stół, co najwyżej możemy zdecydować się ma składany stolik, albo blat. Warto pomyśleć o oszczędności miejsca: przykładowo, krzesła lub stołki powinny być składane albo wkładane jeden w drugi.

Istnieją także pewne sposoby, triki, które optycznie skrócą i sprawią, że z kuchni będzie się wygodnie korzystać. W projektach kuchni uwzględnijmy więc:

  • Meble wielofunkcyjne: sprytne rozwiązania sprawdzą się nie tylko w wąskich, ale też w małych kuchniach. Pozwolą na maksimum funkcjonalności przy oszczędności miejsca.
  • Prostota: w wąskich kuchniach najprostsze fronty i sprzęty sprawdzą się najlepiej, nie będą wprowadzać chaosu do wąskiej przestrzeni. W projekcie kuchni postawmy więc na minimalizm.
  • Zabudowa w kształcie litery L: jest najlepszym rozwiązaniem przy wąskiej i długiej kuchni. Pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i pozostawienie miejsca do pracy. Optycznie też skraca wnętrze.
  • Oświetlenie: oprócz światła górnego należy zastosować oświetlenie punktowe.
  • Kolorystyka: unikajmy ciemnych barw i mięsistych wzorów, które optycznie pomniejszają przestrzeń. Najlepszym wyborem kolorystycznym będą biel, beż, szarości i pastele. Projekt kuchni może też przewidzieć zastosowanie pionowych lub poziomych pasów koloru, które optycznie zrównoważą proporcje nietypowego pomieszczenia.

Wąska kuchnia jest trudną przestrzenią do aranżacji. Znając jednak podstawowe zasady i w dla takiego wnętrza można przygotować projekt kuchni, która będzie piękna i funkcjonalna.

Galeria projektów kuchni Wrocław http://kompleksowo.pl/blog/projekty-kuchni-dopasowane-do-stylu-zycia/

Leave a Reply