Biznes i Firmy

Firma w Niemczech – zalety i wady

Praktycznie każdy (poza osobami karanymi itp.) może założyć firmę w Niemczech, jednak czy każdemu się to opłaci? Jakie są zalety i wady takiej decyzji?

Inna rzeczywistość biznesowa

Najwięcej działalności otwierają tam Polacy, którzy pracowali wcześniej w jakiejś niemieckiej firmie, ale – choć pozostając w tej samej branży – zdecydowali przejść „na swoje”. Ci bowiem poznali już niemiecki rynek, poznali specyfikę niemieckiego klienta, zyskali wiedzę co do wycen, jakich od tego klienta można się spodziewać, wiedzą już, jak z nim negocjować, słowem: poznali niemiecką rzeczywistość biznesową. I faktycznie, zanim zdecydujemy się na własną firmę, naprawdę warto tam trochę popracować – w ten sposób oswoimy się z realiami i unikniemy wielu potencjalnych problemów.

Uwaga: Częstym błędem Polaków jest ignorowanie bariery językowej. O ile jednak w prostej komunikacji można się „jakoś” porozumieć, o tyle w relacji biznesowej potrzebny jest niemiecki na poziomie zaawansowanym!

Dlaczego warto?

Firma w Niemczech to przedsięwzięcie proste – zarówno w założeniu, jak i w prowadzeniu. I tak, aby założyć tam firmę, wystarczy:

  • wypełnić odpowiedni formularz;
  • złożyć odpowiednie dokumenty (wraz z koncesjami, jeżeli nasza działalność tego wymaga);
  • i gotowe.

Prowadzenie firmy jest zaś proste głównie z tego powodu, że – z racji na wysoką kwotę wolną od podatku – jednoosobowa działalność gospodarcza tak naprawdę nie wymaga płacenia podatków.

Polski przedsiębiorca może tam również korzystać z różnych programów pomagających start-upom, nowym biznesom itp. Ich zakres jest na tyle szeroki, że – bez względu na branżę – na pewno znajdziemy coś odpowiedniego.

Wysokie składki

Firma w Niemczech to jednak nie tylko korzyści. Zakładając ją, musimy liczyć się z:

  • o wiele wyższymi składkami ubezpieczeniowymi – bez względu na to, czy chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy emerytalne;
  • składkami związanymi z przynależnością do IPH lub IR, która to przynależność jest zresztą obowiązkowa.

Mimo wszystko – jako że zarobki w Niemczech można w stosunku do polskich nawet podwoić – wielu ludzi decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do naszego zachodniego sąsiada, zwłaszcza że zawsze można skorzystać z firm consultingowych, oferujących fachowe doradztwo w zakresie założenia i prowadzenia działalności, zaznajomienia z realiami niemieckiego rynku itd.

Zainteresuje Cię także:

Założenie firmy w Czechach – działalność jednoosobowa