Dom i ogród

Okna na świat – inwestycja w przyszłość

Okna są nieodłącznym elementem domów i mieszkań. Wpuszczają do naszych pomieszczeń światło, służą do wietrzenia pomieszczeń oraz pełnią funkcję czysto dekoracyjną. Dom bez okien to jakby ślepy budynek, w którym strach nawet zamieszkać, a co dopiero żyć. Jak zatem dobrze wybrać „oczy na świat”?

Aspekty wizualne

Mogłoby się wydawać, że okno jak okno – od zawsze wygląda tak samo, dlatego nie ma co skupiać się na jakimkolwiek aspekcie wizualnym tej części budowy i brać cokolwiek, byle tanio. Otóż na przestrzeni kilkunastu lat, wiele w tej dziedzinie się zmieniło. Coraz częściej można zaobserwować, że producenci w mniejszym lub większym stopniu zwężają profile okien. Dzięki temu zabiegowi, wyglądają one minimalistycznie i nowocześnie. Ma to również znaczenie funkcjonalne, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu, do pomieszczeń dostaje się więcej światła słonecznego, co z kolei wpływa na poziom ich nagrzania i nasłonecznienia. Ponadto, coraz częściej właściciele domów decydują się na wizualnie identyczne okna w całym obiekcie.

Jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zapewniającym między innymi funkcję rozwierno-uchylną czy stałe szklenie, co jednak na zewnątrz zawsze daje taki sam efekt. Dzięki temu, budynek zyskuje harmonijny i atrakcyjny wizualnie wygląd.

A może by tak oszczędnie?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, większa powierzchnia szklenia okna zapewnia większy dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Dzięki temu możliwa jest oszczędność ogrzewania oraz prądu. Pokoje nagrzewają się naturalnymi promieniami i jest w nich dużo jaśniej. Docenią to zwłaszcza kobiety, które doskonale wiedzą, że najlepiej wykonywać makijaż przy naturalnym świetle słonecznym. Ponadto, warto również rozważyć zakup nieco droższej wersji trzyszybowej. Co prawda, konieczne będzie wydanie większej sumy pieniędzy, ale istnieje szansa na zwrócenie kosztów inwestycji dzięki oszczędnościom związanym z ogrzewaniem.

Inne ważne aspekty:

  • bezpieczeństwo – z doświadczenia wiemy, że najsłabszym ogniwem w domach są przede wszystkim okna umieszczone na parterze, okna balkonowe oraz tarasowe. Nic w tym dziwnego, skoro sforsowanie tego typu barier, zajmuje doświadczonym włamywaczom dosłownie sekundy. Dlatego też warto przy zakupie tego typu okien wybrać te wyposażone w stalowe zaczepy antywłamaniowe. Jak to działa? Otóż tego typu zabezpieczenie jest połączeniem ramy ze skrzydłem, dzięki czemu stanowi solidną barierę wręcz nie do przejścia.
  • wyciszenie hałasu – praktycznie każdy potrzebuje chwili spokoju, aby odpocząć po pracy, czy w ciszy poczytać książkę. Niestety, niejednokrotnie hałasy z ulicy skutecznie to uniemożliwiają. Rozwiązaniem okazują się okna, które posiadają funkcję tłumienia hałasu. Jest to niewątpliwie aspekt, który znacząco wpływa na polepszenie jakości życia.

Zakup okien może wydawać się czymś łatwym i przyjemnym, czymś, co można zrobić w biegu i bez zastanowienia. Zdecydowanie tak nie jest. Okna są inwestycją, od której zależy nie tylko komfort użytkowania domu czy mieszkania, ale także bezpieczeństwo i spokój wszystkich domowników. 

Liderzy na rynku, polecamy: