Budownictwo

Mieszkanie w Katowicach – rynek wtórny czy pierwotny?

Decyzja o zakupie nowego mieszkania to poważna sprawa, w końcu wiąże się ona z dużym nakładem finansowym i często z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego na wiele lat. Na początku jednak trzeba się też zdecydować czy preferujemy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, jednak która będzie lepsza?

Rynek wtórny

Jeżeli chodzi o starsze mieszkania Katowice maja wiele do zaoferowania, w końcu jest to duże miasto, więc nieustannie ktoś wystawia swój lokal na sprzedaż. Rynek wtórny może być atrakcyjny dla osoby, która nie ma zbyt wiele pieniędzy lub zdolności kredytowej, w takim przypadku bowiem możemy znaleźć lokal zdatny do zamieszkania od zaraz. Jednak nie do końca jest to dobra sytuacja, w końcu każdy chciałby sobie samodzielnie urządzić mieszkanie. Jeżeli już zdecydujemy się na remont generalny przed przeprowadzką, wówczas jego koszt może być bardzo wysoki, ze względu na konieczność usunięcia kafelek w kuchni czy łazience, wymianę przewodów elektrycznych i wielu innych. Mieszkanie z rynku wtórnego będzie jednak nieco tańsze niż z pierwotnego, biorąc pod uwagę cenę za metr. Niestety, transakcja będzie jednak miała ukryte koszty, które osiągają wysokie sumy. Musimy przede wszystkim zapłacić prowizję agencji, z której korzysta osoba sprzedająca mieszkanie, wynosi ona ok 2% ceny mieszkania, czyli nawet kilkanaście tysięcy złotych! Podobną kwotę zapłacimy jeszcze podatku, który jest wymagany w przypadku zakupu z rynku wtórnego.

Rynek pierwotny

Wiele osób od razu zakłada, że w przypadku rynku wtórnego bardzo drogie są mieszkania Katowice nieustannie się rozwijają, więc te ceny dodatkowo wzrastają. Poza tym do kwoty podanej przez dewelopera musimy też doliczyć opłatę na wykończenie, która przeważnie wynosi około 1000 złotych za metr. Z drugiej strony jednak kupując lokal z rynku pierwotnego nie musimy płacić prowizji agentowi nieruchomości ani opłacać podatku, więc już na starcie jesteśmy ok. 20 tysięcy złotych do przodu. Poza tym deweloper oddaje nam do użytku mieszkanie nieużywane z nową instalacją, dobrą wentylacją i licznymi udogodnieniami. W przypadku rynku pierwotnego mamy też pewność, że nasi sąsiedzi będą razem z nami dbali o dobrą kondycję bloku, w końcu oni również są właścicielami, więc będzie to dla nich ważne. W przypadku rynku wtórnego często możemy się spotkać z sąsiadami z marginesu, którzy zaniedbują klatkę schodową a nawet urządzają nocne awantury. Podsumowując, koszt obu mieszkań wydaje się być mimo wszystko zbliżony, dlatego rynek pierwotny będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Szerzej o rynku pierwotnym przeczytasz na: https://bardowskiego1.pl/mieszkania/