Prawo

Katowice: Notariusz podpowiada jak uzyskać poświadczenie notarialne

W różnych sytuacjach życiowych może być nam potrzebne poświadczenie notarialne. Dziś zajmiemy się tym tematem i wymienimy jakie mogą to być zdarzenia. Zapytamy również notariusza jakie rodzaje poświadczeń będą potrzebne, by móc wykonać odpowiednią czynność prawną. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią.

Przede wszystkim poświadczenia notarialne potrzebne są wtedy, gdy chcemy załatwić jakąś istotną sprawę w czyimś imieniu. Może to być na przykład odebranie ważnego dokumentu, jak dowód osobisty, w urzędzie miejskim bądź wojewódzkim. Zdarzają się takie momenty, gdy sam zainteresowany nie ma możliwości by stawić się osobiście, na przykład z powodu poważnej choroby lub pobytu za granicami państwa. Wtedy może wyznaczyć osobę, która wykona taką czynność za niego, jednak nie w sposób dowolny. Konieczne jest poświadczenie notarialne, które można uzyskać w dowolnej kancelarii notarialnej. Nie ma z tym problemu jeśli mieszkamy w dużym mieście, taki jak na przykład Katowice. Notariusz jest tutaj dostępny niemal za każdym rogiem. Opłaty są na różnym poziomie, ale zazwyczaj sprawa zamyka się w kilkuset złotowej opłacie. To wszystko, od tej pory dysponując poświadczeniem może spokojnie iść do urzędu i – jak w tym przypadku – odebrać dowód osobisty (bądź inny dokument) dla osoby, która godzi się na wystawienie poświadczenia.

Notariusz, z którym rozmawialiśmy podpowiada jednak, że nie tylko w takich sytuacjach uzyskanie poświadczenia może być potrzebne. Jest to niezbędne również wtedy, gdy musimy uwiarygodnić prawdziwość jakichś dokumentów. Często gdy kupujemy samochód zza granicy, a następnie tłumaczymy takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu czy książka serwisowa, musimy posiadać również notarialne poświadczenie prawdziwości tychże poświadczeń. Wtedy właśnie musimy udać się do biura notarialnego, których na szczęście całą masę posiadają Katowice. Notariusz po zapoznaniu się z przetłumaczonymi dokumentami oraz ich pierwowzorami sporządzi dla nas poświadczenie, które będzie konieczne podczas wizyty w wydziale komunikacji właściwego dla nas urzędu i rejestracji auta. Nie zapomnijmy o tym kroku, ponieważ w innym przypadku nie załatwimy swojej sprawy i będziemy zmuszeni rozpoczynać całą procedurę jeszcze raz.

Jak widać poświadczenia notarialne są potrzebne w różnych sytuacjach. Dzięki nim możemy w łatwy sposób załatwić za kogoś ważną sprawę, bądź chociażby zarejestrować w kraju samochód kupiony za granicą. Ich uzyskanie nie jest trudne, a koszty również nie są nie do przyjęcia.

Zajrzyj także na: http://onichimowski.pl/

 

Podobny artykuł możesz także przeczytać pod adresem: http://blogcio.org.pl/katowice-notariusz-radzi-jak-bezpiecznie-kupic-mieszkanie/