Motoryzacja

Fotelik z Isofix – jak poprawnie zamontować?

Narodziny dziecka oznaczają, że świeżo upieczeni rodzice są zobowiązani do przedsięwzięcia całkiem innego trybu dziennego i wykonywania czynności innych niż dotychczasowe. Niemowlę powinno być cały czas pod opieką dorosłych i należy bacznie zwracać uwagę na jego rozwój. Przy okazji rodzice są zobowiązani do zakupu ubranek i urządzenia pokoju, zapoznania się z zaleceniami dotyczącymi diety oraz pamiętaniu, aby dziecko było bezpieczne. 

Bezpieczeństwo na drodze

Bardzo ważną kwestią jest właściwe zabezpieczenie dziecka podczas podróży. Rodzice lubiący wycieczki turystyczne, np. samochodem w dalekie tereny muszą zadbać o odpowiedni fotelik dla dziecka. Ważne będzie jego właściwe zamocowanie i dopasowanie do pociechy pod względem jej wzrostu. Funkcjonalność i wygoda to elementy, na które szczególnie zwraca się uwagę. Jednym z popularniejszych akcesoriów dla rodziców, którzy ceni się sporą renomą jest fotelik z isofix. Jego zaletą jest duża pewność, że dziecko będzie bezpieczne. Ten model jest dostępny dla maluchów w różnym wieku i może zostać dostosowanym pod względem różnorodnych parametrów. Jednak bardzo istotną kwestią jest jego montaż. Każdy rodzic powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją.

Na początku należy znaleźć w samochodzie zaczepy Isofix. Pomiędzy siedzeniem a zagłówkiem powinny znajdować się dwa metalowe punkty. To, gdzie można ich szukać, jest to zależne od marki, ale większość modeli powinna je posiadać. Oczywiście można skorzystać z pomocy sklepu z fotelikami, gdzie jest możliwość przymierzenia akcesoriów i sprawdzenie, czy dany model auta znajduje się na liście.

Montowanie siedzenia Isofix i nogi stabilizującej

Aby zaczepy zostały zamontowane poprawnie, należy je wysunąć, a następnie umieścić bazę na tylnym siedzeniu. Jeśli dociśnie się ją mocno, to zaczepy Isofix mogą zostać odpowiednio wpięte. Charakterystyczne kliknięcie będzie świadczyć o tym, że zostało to zrobione poprawnie. Lampka w panelu powinna świecić się na zielono, aby instalacja mogła zostać potwierdzona. Zaletą siedzenia Isofix jest jego uniwersalność. Są bowiem modele samochodów, w których może zostać ono zamontowane tak na tyle, jak i na przedzie.

Bardzo istotnym elementem fotelika Isofix jest noga stabilizująca. Pozwala ona zapobiec przesuwaniu się siedzenia podczas kolizji drogowych, jednak nie wszystkie modele je posiadają. Żeby spełniała ona należycie swoje zadanie, musi być oparta o podłoże twarde i stabilne. Znajduje się na przedzie fotelika. Najpierw należy dopasować wysokość nogi stabilizującej, potem sprawdzić, czy że noga jest oparta o podłoże i zablokowana, a następnie, czy fotelik jest właściwie zamontowany.

Bardzo ważnym elementem jest również top tether. Także on ma funkcję zabezpieczającą. Do jego zamocowania służy trzeci z punktów, który najczęściej znajduje się z tyłu. Również w tym przypadku ważny jest właściwy montaż. Należy przypiąć żółty hak top tethera do zaczepu, po czym naciągnąć pas, a na końcu spojrzeć na lampkę, która potwierdzi, że montaż jest właściwy.

Bezpiecznie z ISOFIX https://www.dzieciecemarzenia.pl/blog/foteliki-isofix-dlaczego-warto-postawic/