Budownictwo

Dobry parapet pod okno, czyli frezowanie bez tajemnic na Śląsku

 Gdy tylko zaczynamy wjeżdżać na Śląsk, oczom naszym ukazują się niezwykle zadbane obejścia i domy, w których charakterystyczne jest to, że widać każdy, nawet najmniejszy, dopracowany szczegół w architekturze. Wybranie właściwego parapetu zewnętrznego lub wewnętrznego pod okno wcale nie jest tak prozaiczną rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Parapet pod względem koloru oraz struktury trzeba dopasować do wyglądu okna. Zanim parapet zacznie pełnić swoją rolę – wybiera się najładniejszą belkę, z której wycina się kształt parapetu, określa grubość i przeprowadza frezowanie za pomocą zastosowania specjalistycznych maszyn.

Od ogółu do szczegółu.

Frezowanie drewna na parapet przeprowadza się z niezwykłą dbałością oraz starannością. Wybiera się drewno najwyższej jakości. Najczęściej jest to drewno dębowe lub bukowe, często stosuje się także drewno brzozowe, które posiada ładny, miodowy kolor i jest wspaniałym uzupełnieniem okien utrzymanych także w jasnej tonacji. Po wygładzeniu powierzchni drewnianej mającej być przeznaczoną na parapet, nadaje się kształt bokom takiej płaszczyzny. Tutaj już decyzyjność ma indywidualny gust. Niektórzy z nas wolą, gdy krawędzie parapetu pozostają ostre. Inni dla złagodzenia wolą, aby je nieco zaokrąglić, dzięki czemu nie trzeba się też martwić o to, że któreś z dzieci zrobi sobie krzywdę w przypadkowym kontakcie z ostrymi krawędziami.

Kolor, ale z zachowaniem natury

Parapety po wyszlifowaniu i nadaniu ostatecznego kształtu bokom naturalnie maluje się farbą lub lakierem. Do pokrycia ich powierzchni zastosować można także bejce ochronną. Bejca pokrywa warstwy drewniane na nieco ciemniejszy kolor, aniżeli tradycyjny lakier. Najlepiej jest pomalować gotowy parapet jeszcze przed umieszczeniem go pod wskazanym oknem. Po pomalowaniu naturalnie trzeba odczekać, aby lakier lub bejca wyschły. Poleca się od razu nanosić kilka warstw lakieru lub bejcy, wtedy drewno będzie lepiej zakonserwowane i dłużej będzie się cieszyć ładnym, estetycznym wyglądem. Dobrze polakierowany parapet solidnie funkcjonuje w domu przez długie lata.

Parapet artystyczny.

Jeśli chcemy bokom parapetu nadać nieco większej nonszalancji i oryginalnego wyglądu, nawiązującego np. do estetyki zakopiańskiej, możemy zastosować szereg drobnych szlifierek, dzięki którym będzie możliwe stworzenie faktury, a nawet elementów ozdobno – dekoracyjnych. Mogą mieć one np. formę roślinną w postaci małych listków. Nieregularne formy geometryczne także ciekawie przyozdobią boczne powierzchnie parapetu.

Szczegółowe informacje: http://www.elbig.com.pl/pages/frezowanie-tworzyw-sztucznych.php – Frezowanie Śląsk poleca!